Większość Polaków nie wyobraża sobie funkcjonowania bez smartfona i, jak wynika z badań Ipsos, używa go od rana do wieczora, a nawet kładąc się spać.

Badanie zatytułowane “Smart(fonowe) relacje” zostało przeprowadzone przez Ipsos na zlecenie chińskiej firmy technologicznej Huawei.

Badanie to pokazuje, że smartfon jest pierwszą rzeczą, po którą sięga 51 procent Polaków. Używamy swoich telefonów do sprawdzania wiadomości i kontaktowania się z przyjaciółmi. Ponad jedna czwarta respondentów (28 procent) zabiera rano smartfony ze sobą do łazienki. Aż 95 procent Polaków twierdzi, że nie rusza się z domu bez smartfona, a 53 procent nawet wówczas gdy wychodzi tylko na chwilę. Z kolei 43 procent zadeklarowało, że jeśli zapomni swojego telefonu to wraca się po niego, nawet jeśli będzie to oznaczało spóźnienie do pracy lub szkoły.

Podobnie jest wieczorem. Jedynie 5 procent respondentów zostawia telefony poza sypialnią, a 66 procent korzysta z telefonu tuż przed zaśnięciem, aby nadrobić zaległości w poczcie, podzielić się informacjami ze znajomymi lub skorzystać z mediów społecznościowych. Prawie trzy czwarte respondentów (74 procent) przyznało się, że idąc spać zostawia telefon przy łóżku, a 11 procent zabiera go ze sobą do łóżka i, na przykład, kładzie pod poduszką.

Ponad połowa Polaków (51 procent) zabiera ze sobą telefony idąc do kuchni, a 32 procent kierując się do pokoju dziecięcego (pytanie zostało zadane rodzicom dzieci w wieku poniżej 12 lat). Taki sam procent zabiera telefony do łazienki.

Smartfony są wykorzystywane w Polsce przede wszystkim do wysyłania wiadomości za pośrednictwem komunikatorów (88 procent), robienia zdjęć (84 procent) i angażowania się w media społecznościowe (73 procent). Ponad połowa ankietowanych (52 procent) przyznaje się do nierozstawania się z telefonem przez ponad 13 godzin dziennie, niezależnie od tego, czy ich używają, czy nie. Dwadzieścia siedem procent respondentów stwierdziło, że aktywnie korzysta z telefonu przez cztery godziny dziennie, co pokrywa się z międzynarodowymi raportami przeprowadzonymi przez firmy Flurry i eMarketeer.

Badanie Ipsos zostało przeprowadzone na zlecenie Huawei w styczniu 2018 r w ramach kampanii #AddictedToYou, w której trzeci co do wielkości na świecie producent smartfonów zachęca ludzi do zastanowienia się nad ich przywiązaniem do telefonów oraz ilością czasu i uwagi, jaki im poświęcają.

(PAP)

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here