Zawsze jesteśmy podekscytowani, jak w mieście otwiera się coś nowego. Przedsiębiorcy zawsze naciskają na nowe pomysły i właśnie jednym z takich jest Wapiarnia. Tę hybrydę- połączenie restauracji z kawiarnią i vape shopem- znajdziecie w City Park.

City Park się zmienia. Znany z drogich restauracji, idzie teraz w stronę bardziej cool, a to dzięki nowym biznesom, które przeniosły się w obręb jego murów, takimi jak modny Barber shop czy będący własnością Izraelczyka sushi bar. Spotkaliśmy się z mężczyzną, który zarządza Wapiarnią, żeby dowiedzieć się o co tutaj chodzi…

Cześć. Miło Cię poznać. Powiedz nam, czym jest Wapiarnia?

Wapiarnia to taka nowa forma kawiarni połączonej z vapeshopem

Najwyraźniej jest też jedna w Gdańsku, zgadza się?
Tak zgadza się, od lipca zeszłego roku na ulicy Tandeta zaraz przy Motławie.

Jak więc się stało, że zaangażowałeś się w Wapiarnię?

Od paru lat jestem związany z gastronomią w Poznaniu. Pomysł na połączenie tematu modnej kawiarni z Vapeshopem wydał mi się na tyle szalony i oryginalny, że postanowiłem się w niego zaangażować od razu. Nigdy nie miałem nic wspólnego z kulturą Vape, jednak samo zjawisko jest bardzo ciekawe, począwszy od ilości smaków, rodzajów sprzętu na samych trickach kończąc. Sądzę, że będę na pewno zgłębiać swoją wiedzę w tym temacie który w kwestii smaku i aromatu nie odbiega od świata gastronomii.

Czy ludzie faktycznie mogą wapować w Wapiarni?

Mogą i nie mogą hehe. Nie jest to prosty temat, generalnie najnowsza ustawa zakazuje używania liquidów z zawartością nikotyny w miejscach publicznych. Póki co, możemy oficjalnie pozwolić na używanie e-papierosów w naszej Kawiarni pod warunkiem, że użyty w nich liquid nie zawiera nikotyny. Jednak też mamy na uwadze dobre samopoczucie wszystkich naszych gości i jeżeli komuś z niepalących będzie przeszkadzał sam zapach lub tez obecność chmury, to będziemy wtedy sugerowali Vaperom wyłączenie urządzeń.

Widziałem, że macie kogoś w rodzaju eksperta od wapowania, któremu można zadawać pytania?

Tak, a dokładnie to mamy dwóch ekspertów- Marcina i Kacpra, są to specjaliści w swojej dziedzinie, posiadają ogromną wiedzę, zawsze służą pomocą w kwestii wybrania odpowiedniego smaku, ilości nikotyny, pomogą w konserwacji sprzętu opowiedzą parę ciekawych anegdotek i jak ich poprosicie to pokażą parę sztuczek.

Wygląda na to, że waperzy mogą podrasować (PIMP) swój sprzęt?

Dokładnie tak, w naszej kawiarni mamy też warsztat gdzie nasi specjaliści mogą wykonać spersonalizowaną grzałkę, pomogą z wymianą elementów w urządzeniu, lub po prostu dokonają prostej konserwacji.

Dlaczego wybraliście City Park?
Propozycja wyszła od Pana Prusieckiego, który akurat przypadkiem odwiedził nasz lokal w Gdańsku, pomysł na połaczenie kawiarni z vapeshopem przypadł mu do gustu i zaproponował nam przestrzeń w City Parku. Miejsce jest rozpoznawalne,prestiżowe, bardzo ładne i modne, na pewno będzie to dla nas wyzwanie żeby wpasować się w ten świat, ale lubimy wyzwania i wychodzimy z założenia, że tylko szalone pomysły mają sens.

Można u Was nie tylko wapować. Jakiego rodzaju jedzenie znajdziemy w Wapiarni?
Z racji że jesteśmy przede wszystkim kawiarnią, posiadamy też ofertę lunchową. Od 9:00 do 13:00 serwujemy śniadania, głównie tosty, zapiekane jajka, kiełbaski, mamy też Amerykańskie płatki firmy kellogs, które dostarcza nam przyjaciel z lokalu Corn Air.
Ponad to opiekane bagietki z różnego rodzaju nadzieniem, tarty, ciasta.

….a alkohol?
Również jest w naszej ofercie, stawiamy głównie na dobre rzemieślnicze piwa, ale mamy też dobre Hiszpańskie wino.

Wielu waperów używa bardzo mało nikotyny albo wcale, to chyba dobrze, nie?

Używanie nikotyny to bardzo indywidualna kwestia, jedni używają jej sporo inni mniej, jednak gdy się spotykają to raczej wymieniają się spostrzeżeniami odnośnie walorów smakowych samego aromatu niż tego jakiej ilości nikotyny ktoś używa. Taka też przyświeca idea wapingu, aby smakować, rozpoznawać smaki doceniać kunszt misternie wykonanych urządzeń do palenia.

Słyszałem o różnych szalonych smakach. Będziesz mnie zaopatrywał?
Ilość smaków to istne szaleństwo, ten temat jest nieskończony, oczywiście Carlos, zawsze możesz liczyć na coś ekstra 😛

W subkulturze waperów jest jeszcze pod-subkultura- kontrowersyjny „cloud chaser”. Najwidoczniej pojawiła się rywalizacja, żeby zobaczyć kto jest najlepszy. Będziecie organizować jakieś eventy?
hehe, cloud chaser to taka osoba, która goni chmurę krótko mówiąc, generalnie chodzi o tricki, jedni palą dla aromatu i smaku inni żeby przestać palić papierosy tradycyjne a jeszcze inni żeby produkować potężne chmury, rywalizacja jest tu znikoma, ale w przypadku cloud chaserów na pewno może być widowiskowa. Mamy już zaplanowanych parę eventów o wszystkim będziemy informować na szym fanpagu.

Przeciętna osoba słyszała prawdopodobnie dwie rzeczy o parze produkowanej przez e-papieros: albo, że jest zupełnie nieszkodliwa, albo, że jest jeszcze gorsza od tej z papierosów. Są jakieś najnowsze badania na temat wapowania ?
Przede wszystkim to nie jest para hehe, bo nie zawiera wody 😛 nie chce się tu wymądrząć a wszystkich ciekawych tego tematu odsyłam do książki Prof. Andrzeja Sobczaka „1500 razy mniej- Papierosy elektroniczne w świecie badań naukowych.

Osobiście też wapuję. Mógłbyś mi polecić jakiś odjechany aromat do spróbowania?

Ostatnio widziałem na naszej półce smak masła. Musisz spróbować i mi opowiedzieć o swoich wrażeniach smakowych heheh.

Share on Facebook34Tweet about this on Twitter