Wiele nowo otwartych restauracji i kafejek ma dzisiaj dwie rożne funkcje. Na przykład Restauracja Powolność jest restauracją, ale też i czymś innym. Rozmawialiśmy z właścicielami, Agatą i Waldek, żeby wybadać czym dokładnie…

Cześć. Najpierw powiedzcie mi skąd ta nazwa?

Kuchnia PoWolność ma swoje korzenie w dosłownej Kuchni jak i w idei PoWolności, która powstała jeszcze przed wątkiem kulinarnym. PoWolność jest bowiem projektem Agaty, który wspiera coachingowo do odważnego bycia sobą – w życiu, pracy, relacjach. Kuchnia PoWolność jest zarówno wyrazem tej idei jak i miejscem do pielęgnowania wartościom takim jak autentyczność, odwaga, relacje. To Waldek odważnie powiedział „chcę mieć Kuchnię”. W nazwie PoWolność kryje się również wolność wyboru tego, co jemy. Weganizm kojarzy się niektórym z tym, że je się przysłowiową sałatę. Pokazując, że można jest sycąco, pięknie dajemy niektórym wolność wyboru i to przyjemnego!

Oboje macie inne role, prawda?

Dokładnie – za kulinarną część odpowiada Waldek, który jest Szefem Kuchni, ja zaś spędzam czas od tej drugiej strony – z gośćmi oraz tworząc projekty niezwiązane z kulinariami.

Powiedzcie nam, co jeszcze oferujecie oprócz jedzenia. Słyszałem, że stworzyliście coś jakby grę?

Przychodząc do Kuchni PoWolność zapraszamy naszych gości do sięgania PoWolność w Kuchni, życiu, a także … relacjach. Celem gry, Jupitajni FRIENDS, jest wartościowe spędzenie czasu z osobą/osobami, z którymi przyszli, na rozmowie. Ta wersja gry znajduje się na stolikach i jest dostępna dla każdego chętnego.

Świetny pomysł! Czy to działa? Czy ludzie w to grają?

Bardzo często, co niesamowicie nas cieszy. Słyszymy „tak to ja się nie otworzyłam/em już dawno”, albo okrzyki zaskoczenia, gdy nasi goście dowiadują się czegoś nowego o sobie nawzajem. Czasem jakieś pytanie (i odpowiedź) na tyle wciągną gości, że gra jest odkładana, ale widać że dyskusja trwa. I wiem wtedy, że było warto. Bo ta gra buduje bliskość i więź między ludźmi, a wierzę, że jakoś naszego życia to jakość naszych relacji.

Co jeśli chciałbym zagrać w grę w domu ze znajomymi? Słyszałem, że można kupić karty?

Wersja FRIENDS jest póki co dostępna w wersji prototypowej tylko w lokalu, natomiast nie jest jedyną moją grą – 2 lata temu wydałam wersję dla par, Jupitajnia COUPLE, która faktycznie jest u nas do kupienia. Po Jupitajnię Couple sięgasz, gdy zależy Ci na Twoim związku i jesteś otwarty na oryginalny sposób spędzenia czasu ze swoją drugą połową. Na stronie jupitajnia.pl dostępna jest również elektroniczna wersja Jupitajnia SEKS, której projekt był również w kampanii na PolakPotrafi.

Czy to na tej grze się skupiacie? Czy może szykują się jakieś nowości na horyzoncie?

Z tematów niekulinarnych po Nowym Roku ruszamy również z warsztatami rozwojowymi. Aktualnie tworzę sieć coachów i trenerów, którzy będą prowadzić u nas 2-3 godzinne warsztaty z różnorodnej tematyki – zarządzanie emocjami, budowanie poczucia własnej wartości, dietetyka czy jak komunikować się z dzieckiem. Zobaczymy, które tematy będą cieszyły się największym zainteresowaniem i będziemy elastycznie reagować na potrzeby.

A jakiego rodzaju kuchni możemy spodziewać się w Powolności?

Serwujemy wegańską kuchnię fusion, do tej pory największym zainteresowaniem cieszyły się: buraczane gnocchi z konfiturą z czerwonej cebuli, zupa pho a najbardziej zaskakują wciąż wytrwane kluski ryżowe z nadzieniem słono-słodko-pikantnym i pieczonymi warzywami. Menu zmienia się dynamicznie, staramy się co 2-3 tygodnie wprowadzać coś nowego (co oznacza, że coś wtedy z menu wypada). Poza 3-4 daniami głównymi można skosztować zupy dnia oraz wegańskiego tofurnika czy wegetariańskiego sernika New York.

Jak się poznaliście?

Połączyła nas przyjaciółka, Anka, która znała każde z nas od wielu lat, a my nawzajem znaliśmy się tylko z opowieści. Gdy Waldek powiedział, że chce gotować na poważnie, a nie tylko w swojej kuchni, Ania zadzwoniła do mnie, żebyśmy się w końcu poznali. Miesiąc później znaleźliśmy lokal, w którym znajduje się Kuchnia PoWolność i z korpo menedżerów staliśmy się twórcami tej przestrzeni.

Łazarz wolno staje się coraz lepszy i coraz bardziej cool. Co o tym myślicie?

Jeszcze jest dużo do zrobienia, ale zmiany są widoczne, co nas bardzo cieszy. Podoba nam się idea lokalnych centrów kulinarnych oraz kulturalnych na poszczególnych dzielnicach. Cieszymy się na nowe lokale i kibicujemy im, uważamy, że każdy, kto robi dobrą kuchnię znajdzie miejsce dla siebie, a i my chętnie współpracujemy z innymi.

Poza pracą, jakie macie jeszcze inne pasje?

To co nas łączy z Waldkiem to ogromna miłość do psów. Waldek hoduje i wystawia boston terriery, ja serce oddane mam dogom niemieckim (dlatego do naszej Kuchni można przychodzić z psami). Ponadto oboje mamy bzika na punkcie rozwoju osobistego. Z poprzednich miejsc pracy mamy doświadczenie w zarządzaniu ludźmi i budowaniu zespołów, co liczymy przekłada się teraz na fakt, że mamy zgrany, pełen pasji zespół, który dobrze się ze sobą czuje (pozdrawiamy z tego miejsca nasz super team!).

Czy 10 lat temu wyobrażaliście sobie kiedykolwiek, że będziecie właścicielami restauracji, czy raczej mieliście wtedy zupełnie inne wyobrażenia?

Waldek urodził się z Kuchnią we krwi, a mnie bliżej było to agroturystyki, czyli domowej atmosfery i kontaktu z ludźmi. Niemniej przez wiele lat rozwijaliśmy się w świecie korporacji, deadlinów i „ważnych i pilnych projektów”. Ta droga i ten czas dały nam umiejętności, które teraz możemy wykorzystać tworząc swój biznes, jednocześnie świadmie wybierając te wartości, które są zgodne z ideą PoWolności.

Na koniec, Wasze karty są po polsku, czy myślicie zrobić wersję angielską, biorąc pod uwagę, że w Poznaniu jest coraz więcej obcokrajowców?

Jak najbardziej rozważam angielską wersję Jupitajni Friends – gościmy u siebie obcokrajowców, więc jest to naturalna kolej rzeczy. Póki co zbieramy informacje zwrotne nt projektu i być może już niedługo wprowadzimy zaktualizowaną, rozbudowaną wersję gry w obu językach. Zapraszamy!

Spotkanie z Wami to była przyjemność. Na pewno wrócę z kumplami wypróbować Wasze karty. Brzmi jak niezła zabawa!

LOKALIZACJA ul. Kanałowa 15

Share on Facebook146Tweet about this on Twitter